0536 726 25 63 0212 582 75 47

Laminant Parke Nedir ? – Beylikdüzü Parke

Laminant Parke Nedir ? | Beylikdüzü Parke  – Akdemir Parke

Dünyadaki ilk laminant parke döşeme malzemesi 1980 de üretilmiştir.
Fakat Parke AR-GE çalısmalarından dolayı piyasalara ürün olarak 1982 de çıkmıştır. O tarihlerden bu yana çok zaman geçmeden laminat parke Avrupa ülkelerinde hızla talep alır hale geldi. Laminat Parke üretiminin ilk senelerde istenilen şekilde ve kalitede olmayışı şirketleri araştırma ve geliştirmeye yönlendirmiştir .1985`lerin sonlarına doğru laminat parke diğer zemin döşeme ürünlerinden daha avantajlı kılan birçok başarılı sonuçlar elde etmiştir.
Laminat parke 4 ana bileşen veya katmandan meydana gelen bir ürün olup, Parkenin görüntü ve dayanıklılığı konusunda her bir katmanın ayrı bir rolü vardır.Bu katmanlar alttan üste doğru şunlardır:
En alt katman kağıt veya melamin destek tabakası olup, dengeleme tabakası olarak bilinmekte ve parkenin dengeli oturmasını sağlayarak zeminden kaynaklanan rutubeti engeller.
Yüksek yoğunluklu fiber levha (HDF) dan mamul bu öz tabaka suya karşı dirençli olan ana taşıyıcı katmandır. HDF ağaç elyafın yapıştırıcı ve reçine ile birlikte sıkıştırılmasından elde edilmektedir.
Beylikdüzü Parke
Dekoratif tabaka ise parkeye gerçek ağaç görüntüsünü veren tabakadır. Bu tabaka esasen bir fotoğraf olup, birkaç kağıt tabakanın melamin reçine ile sıkıştırılmasından elde edilir. Gerçek renkler ve sedef parlaklığındaki boya derin bir dekor ve gerçek bir görüntü sağlar. Bu dekor tabakası ağaç dokulu geniş bir fotoğraf ile başlar ve laminat tahta boyutlarında bölümleştirilir. Çünkü aynı fotoğraf birçok tahta için için kullanılmaktadır ve tahtaların durumuna göre yeniden desen oluşturmak mümkün olmaktadır.
Koruyucu en üst katman ise aşınmaya karşı direnç gösteren tabakadır. Bu tabaka şeffaf aluminyum oksitten mamul bir kaplama tabakasıdır. Bu kaplama tabakası tüketici eğilimlerine bağlı olarak düşük veya yüksek parlaklıkta olabilir. Bu tabaka nemin tahtaya nüfuz etmesini engeller. Bu tabaka kalitesi markalara göre farklılık gösterir.Designfloor dünyadaki en kaliteli overlay tabakasını kullanılır.
Bütün bu tabakalar üst üste konularak, yüksek ısı ve yoğun bir basınçla bir bütün oluşturacak şekilde kaynaştırılır. Bazı tahtaların öz tabakası diğerlerinden kalın olup, her uygulamada iyi bir dayanım gösterir. Yani tahtanın özü ne kadar kalın olursa, dayanıklılığı da o kadar fazla olur. Öz tabakası milimetre olarak hesaplanır ve niteliği ürünün sınıfına ve imalatçının belirlediği sınıfa bağlıdır.
İlk Bakışta Laminat Parke Döşemenin Büyük Faydaları şöyle sıralanabilir:
Sağlamlık;
Sağlam Laminat Parke; Darbeye dayanıklı etki ve basınç rezistanslı. Çizilmelere karşı dayanıklı ve aşınma riskine bağlı olarak yüzey kaplaması sert ve dayanıklıdır.
Dayanıklılık;
Dayanıklı Laminat Parke; Darbelere ve ağır yüklemelere karşı dayanıklı, mobilyaların ağırlıklarından dolayı meydana gelebilecek izlerin hiçbirini yüzeyinde barındırmaz.
Isıya Dayanıklı   ;
Isıya Dayanıklı Laminat Parke;Parıldayan sigara külü ve yanık lekeleri bırakmaz. Laminat Parke zemin kaplamaları aleve dayanıklıdır.
Güneşe Dayanıklı;
Güneşe Dayanıklı Laminat Parke; Darbeye dayanıklı etki ve basınç rezistanslı. Çizilmelere karşı dayanıklı ve aşınma riskine bağlı olarak yüzey kaplaması sert ve dayanıklıdır.
Doğaldır;
Doğal Laminat Parke; Darbelere ve ağır yüklemelere karşı dayanıklı, mobilyaların ağırlıklarından dolayı meydana gelebilecek izlerin hiçbirini yüzeyinde barındırmaz.
Antialerjik;
Antialerjik Laminat Parke;Parıldayan sigara külü ve yanık lekeleri bırakmaz. Laminat Parke zemin kaplamaları aleve dayanıklıdır.
Sıcaklığı İletir;
Sıcaklığı İletir Laminat Parke; Darbeye dayanıklı etki ve basınç rezistanslı. Çizilmelere karşı dayanıklı ve aşınma riskine bağlı olarak yüzey kaplaması sert ve dayanıklıdır.
Uzun Ömürlüdür;
Uzun Ömürlü Laminat Parke; Darbelere ve ağır yüklemelere karşı dayanıklı, mobilyaların ağırlıklarından dolayı meydana gelebilecek izlerin hiçbirini yüzeyinde barındırmaz.
Laminat Parke; Halk arasında Laminant Parke diye de anılmaktadır.

 

 

Beylikdüzü Parke – Akdemir Parke